Proč si dokážeme nezdravým životním stylem ubližovat

Pro mnoho z nás platí, že nežijeme zrovna ideálním životním stylem. Naprostá většina z nás má nějaké návyky, o kterých velmi dobře ví, že jsou nezdravé, avšak kterých se nedokážeme vzdát. Může to být například kouření, přejídání, nedostatek pohybu, nebo jedna z mnoha dalších věcí, o kterých víme, že nám škodí, mnohdy pak i jejich kombinace.

 

Pokud se nad tím zamyslíme, může se nám zdát zvláštní, že jsme ochotni dělat věci, kterými si v podstatě zkracujeme a znepříjemňujeme život. Logika věci by nám velela, abychom s tím přestali. Koneckonců, většina z nás chce žít co nejdéle a v co nejlepším zdraví. Navzdory tomu si jej však téměř neustále podkopáváme.

 

sedavý životní styl

 

Bohužel, většina těchto nezdravých věcí nám přináší něco, co ty zdravé mnohdy nikoliv – okamžité uspokojení. A lidský mozek je naprogramován tak, aby právě toto upřednostňoval, bez ohledu na následky.

 

Nad těmi ostatně mnohdy mávneme rukou, neboť přeci jen nemusí přijít, a pokud ano, bude to až za dlouhou dobu, většinou až když budeme staří. A to je často něco tak vzdáleného, že si to náš mozek neumí představit, a proto je pro něj snadné tuto hrozbu ignorovat. Když se pak tyto předpovědi naplní, bývá už bohužel pozdě.

 

většina lidí dnes nežije zdravě

 

Je pravdou, že je jen málo, co proti tomu můžeme udělat. Naše instinkty jsou velmi silné, a je těžké proti nim bojovat, zvláště když o nich nevíme. Avšak fakt, že jsme ochotni vyměnit krátkodobé potěšení za pozdější dlouhodobá trápení by nás měl nutit k zamyšlení. Je to skutečně to, co chceme?

 

Samozřejmě, pro valnou většinu z nás je prakticky nemožné žít ideálním životním stylem. Často máme sedavé zaměstnání, takže je těžké mít dostatek pohybu. Málo času i únava po celodenní práci nás pak nutí uchýlit se k polotovarům namísto poctivého jídla. Avšak to neznamená, že bychom se měli vzdát.

 

V každém případě je vhodné si uvědomit, že i malá změna se počítá. A začít s ní můžete v podstatě kdykoliv.