Zvláště v dnešní době se mnoho lidí snadno dostane do obtížné finanční situace. Často je pak jediným řešením, jak se z ní mohou dostat, insolvence. To samozřejmě není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu. Avšak i lidé, kteří si tímto procesem prošli, chtějí někde bydlet. I oni totiž mohou čirou náhodou narazit na nemovitost, která pro ně bude naprosto ideální. Bohužel na ni nemají peníze. V takové chvíli je samozřejmě zajímá, zda je možná hypotéka po insolvenci. A je pravdou, že ji některé společnosti nabízejí.
Je potřeba nejprve jasně říci, že v bance vám ji neposkytnou. Tento typ je výlučně doménou nebankovních společností, které se nemusí řídit tak přísnými zákony. Funguje jednoduše tak, že se při schvalování žádosti nebudou dívat do registru dlužníků, kde váš záznam o insolvenci bude.
To se může zdát jako velmi výhodné, avšak skrývá se za tím i riziko, které je potřeba přijmout. A tím je fakt, že pravděpodobně nebudeme v takové situaci, abychom si mohli snadno dovolit splátky. Musíme tedy velmi pečlivě počítat, zda si onu hypotéku můžeme dovolit.
Pokud bychom se totiž v tomto případě zachovali zkratkovitě a hypotéku si vzali, snadno bychom se mohli dostat do dluhové spirály. A ta by velmi rychle mohla vést k exekucím a zpět k insolvenci. Asi není třeba říkat, že lidé, kteří tímto procesem prošli, jej rozhodně nechtějí opakovat.
Bohužel, právě tento typ hypotéky je velkým lákadlem pro lidi sociálně slabší a s nižší finanční gramotností. Ti se pak velmi snadno stanou obětí systému, kdy nezvládají splácet, zatímco úroky, poplatky, penále a tedy i celkový dluh stále narůstají.
Je proto dobré se zamyslet nad tím, zda i nemovitost, která vypadá jako pro nás naprosto dokonalá, je skutečně něco, co skutečně potřebujeme. Pokud se totiž bez ní dokážeme obejít, bude to pro naši peněženku i celkovou finanční situaci lepší. A věřte, že žádný dům není tak dokonalý, jak se na první pohled jeví.