Podlahové topení včera a dnes


Mít doma podlahové topení je někdy k nezaplacení, což je takový slovní obrat, který rádi používáme v souvislosti s něčím, co přináší až neočekávané benefity. Pohled na tuto problematiku se však liší, jestliže se na podlahové vytápění teplovodní zaměříme současným měřítkem a porovnáme jej s dobou tak před třiceti, čtyřiceti lety. Již tehdy si někteří nadšenci topení v podlaze pořizovali, ovšem poměrně značným způsobem riskovali, že pokud se v podlaze objeví defekt, trhlina v potrubí či v některé z armatur, může to znamenat doslova převrácení celého domu naruby.

žena na podlaze

Dříve nebylo možné vyhledat defekt v topném systému jinak, než vizuálně, a tak to někdy znamenalo rozbít polovinu betonu v celém obýváku, a jistě si umíte představit, jak to asi probíhalo. Toto dnes ale již neplatí, jednak existují technologie pro vyhledávání úniku vody bez demoličních prací, například poslechové tyče Hykron, anebo formovací plyn s obsahem vodíku, a pak se také některá řešení podlahových vytápění provádí pomocí suché pokládky bez zalévání betonem, což velmi usnadňuje výstavbu, montáž i údržbu těchto systémů.

kočka na podlaze

Do podlahového topení se tedy můžete směle pustit i vy (pokud se vás to samozřejmě týká), a to dokonce i svépomocí. Stačí jen vědět, jak na to, kde nakoupit potřebné komponenty, a jaké řešení bude pro váš konkrétní případ ideální. Pak už jen čerpáte zásadní výhody podlahového vytápění, a těmi jsou:

Rovnoměrné šíření tepla – díky rozmístění topného zdroje pod (téměř) celou podlahou se teplo odtud šíří do obytného prostoru rovnoměrně, což rozhodně nelze tvrdit o klasických radiátorech.

Levnější provoz – rovnoměrně rozložené teplo má pozitivní vliv na finanční úsporu v topných zdrojích, protože nemusíte byt přetápět, abyste měli teplo nejen na obličej ve vyšších vrstvách místnosti, ale i na nohy, kde při topení radiátory bývá obvykle chladněji.

Teplo na bosé nohy – na chodidlech máme mnoho nervových zakončení, a když je oblažíme pocitem příjemného tepla, zvedne to náladu a pomůže i proti stresu. Podlahové topení je díky tomu balzám na duši, který přispívá k relaxaci a uvolnění (nejen) po náročném pracovním dnu.