Co vše se skrývá pod slovem čaj


Čaj je produkt, který běžně každý den využíváme a někteří z nás si bez něj nedokáží ani život představit. Je zajímavé, co vše se pod slovo čaj schová. Čaj totiž může být černý, bylinkový nebo třeba ovocný. Čaj by měl správně označovat pouze pár druhů, které doopravdy pochází ze stromu čajovníku, ale pojem se velice rychle rozšířil i na další obvykle teplé výluhy. Čaj v našich podmínkách býval historicky jako něco, co sloužilo hlavně k podpoře zdraví. Tímto způsobem je totiž jednoduché získat z bylin léčivé látky, kvůli kterým byly sbírány.

šálek čaje

Takto se běžně připravovaly odvary z heřmánku, máty, lípy, jitrocele nebo dobromysle. Čaj je vhodný pro prohřátí organismu po pobytu v chladném prostředí nebo třeba při nachlazení organismu. Jedná se o velmi silný lék při některých zažívacích obtížích, jako mohou být průjmy nebo naopak zácpa. Jinak ale také funguje jako tekutina, která pomáhá hydratovat organismus. I toto je právě velmi důležitý účel. Právě během horečnatých onemocnění, je nutné příjem tekutin zvýšit a dbát na celkovou hydrataci. Stejně tak při zažívacích obtížích. V těchto momentech je pravidlem, že nemocný člověk nemá chuť na obyčejnou vodu, která je popisovaná jako „těžká“. Jakékoli zlepšení chuti může mít významný benefit.

bylinný čaj

Kromě toho jsou čaje preferované také pro jejich příjemné chutě, které mohou být libé. Toto se týká hlavně čajů ovocných, ale stejně tak i černý čaj s medem a citronem je považován téměř za pochoutku. Čaje patří i mezi oblíbené dárky. Čaje mohou být hezky zabalené a celkově se hodit pro každou příležitost. Například kvetoucí čaje jistě patří mezi produkty, které rádi někomu věnujete na narozeniny, Vánoce nebo jen tak, pokud jste se třeba již dlouho neviděli. Čaje jsou jednoduše velmi univerzální, které se hodí ke každé příležitosti a jakoukoli osobu.