Budete látkovat?


Pokud jste nastávající rodiče, zcela jistě jste si položil otázku, jestli bude lepší používat látkové a nebo jednorázové pleny. Když se rozhlédnete, zjistíte, že naprostá většina rodičů používá pleny jednorázové. Je to díky tomu, že jejich používání je prostě daleko snazší než u látkových. Jednorázové pleny vyrábí desítky výrobců, můžete si tak vybrat jakýkoliv potisk, zda chcete klasické zapínání nebo navlékací kalhotky, vyrábí se na denní nošení, do vody i na noc. K dostání jsou i ekologické varianty, jenže problém je v tom, že eko plena stojí i více jek 10 korun za kus, takže rodiče většinou používají ty nejlevnější, a ty stojí pár korun.

svrchní kalhotky

Mezi jednorázovými plenami je velký rozdíl
Jednorázovou plenu sice po použití vezmete a zahodíte, ale je potřeba si uvědomit, že ty nejlevnější jsou plné plastů. Také jsou běleny chlorem, takže pro dětskou pokožku to není úplně nejlepší volba. Vytváří se jimi obrovské množství odpadu, který se nejspíš nikdy kvůli plastu nerozloží. Jedny pleny vydrží i celou noc, druhé protečou po pár minutách. Cena není to jediné co by měli rodiče při výběru plen zvážit.

jednorázová plena

Pokud vám jde alespoň trochu o ekologii, určitě zvažte látkové pleny. Při jejich výběru byste měli sáhnout po těch z bavlny, mušelínu nebo bambusu. Tyto látky jsou velmi příjemné na dotek a hlavně jsou prodyšné, takže vašemu dítě nezpůsobí opruzeniny. Látkové pleny jsou sice dražší, ale vydrží velmi dlouho. Je fakt że se musí po velkém znečištění namočit a vyprat a potom vysušit a vyžehlit, ale přírodě tím velmi ulevíte. Koneckonců své peněžence taky – zkuste si počítat kolik plen za rok použijete a kolik stojí. Látkové vyjdou nejspíše mnohem levněji. U nás seženete spoustu látkových plen, včetně veškerého příslušenství. Nezapomínejte ani na svrchní kalhotky na látkové pleny, které čtvercovou plenu udrží na místě.